Geometry at the ANU

Blackboard
15–26 August 2016

Geometry at the ANU consists of two parts, a series of Graduate Student workshops from the 15 - 19 August, 2016 followed by an international conference from 22 - 26 August, 2016. This event is apart of the 2016 Mathematical Sciences Institute Special Year.

For more information on Geometry at the ANU click here!

Graduate student workshop

François Charles (Paris-Sud) - Divisors on varieties with trivial canonical bundle
Emanuele Macri (Northeastern) - Introduction to Bridgeland stability
Andrew Snowden (Michigan) - Introduction to representation stability
Burt Totaro (UCLA) - Algebraic cycles and birational geometry

Conference participants

  • Valery Alexeev (Georgia)
  • Ben Antieau (UIC)
  • Benjamin Bakker (Humboldt Universität)
  • Bea Bleile (UNE)
  • Imre Bokor (UNE)
  • Leticia Brambila Paz (CIMAT) *
  • Michel Brion (Institut Fourier)
  • Sebastian Casalaina-Martin (Colorado)
  • Ana-Maria Castravet (Northeastern)
  • Daniel Chan (UNSW)
  • François Charles (Paris-Sud)
  • Dawei Chen (Boston College)
  • Michael Coons (Newcastle)
  • Izzet Coskun (UIC)
  • Brendan Creutz (Canterbury)
  • Anand Deopurkar (Columbia)
  • Norman Do (Monash)
  • Eduardo Esteves (IMPA)
  • Maksym Fedorchuk (Boston College)
  • Richard Garner (Macquarie)
  • Alex Ghitza (Melbourne)
  • Angela Gibney (Georgia)
  • Frank Gounelas (Humboldt Universität)
  • Daniel Greb (Essen)
  • Christian Haesemeyer (Melbourne)
  • David Harvey (UNSW)
  • Anthony Henderson (Sydney)
  • Jochen Heinloth (Essen)
  • Sharon Hollander (Ben-Gurion) *
  • Klaus Hulek (Hannover)
  • David Jensen (Kentucky)
  • Ljudmila Kamenova (Stony Brook)
  • Masoud Kamgarpour (Queensland)
  • Jesse Kass (South Carolina)
  • Michael Kemeny (Humboldt Universität)
  • Sándor Kovács (Washington)
  • Steve Lack (Macquarie)
  • Gustav Lehrer (Sydney)
  • Emanuele Macri (Northeastern)
  • Margarida Melo (Coimbra)
  • Alexander Molev (Sydney)
  • Shigeru Mukai (RIMS) *
  • Scott Murray (UC)
  • Paul Norbury (Melbourne)
  • Alina Ostafe (UNSW)
  • David Roberts (Adelaide)
  • Igor Shparlinski (UNSW)
  • Andrew Snowden (Michigan)
  • Jason Starr (Stony Brook)
  • Ross Street (Macquarie)
  • Anne Thomas (Sydney)
  • Burt Totaro (UCLA)
  • Tuyen Truong (Adelaide)
  • Ravi Vakil (Stanford)
  • Peter Vassiliou (UC)
  • Mauricio Velasco (Universidad de los Andes)
  • Angelo Vistoli (Scuola Normale Superiore)
  • Filippo Viviani (Roma Tre)
  • Mircea Voineagu (UNSW)
  • Claire Voisin (CNRS)
  • Matthew Woolf (UIC / Edinburgh)
  • Chenyang Xu (Beijing)
  • Oded Yacobi (Sydney)
  • Ruibin Zhang (Sydney)
  • Zhang Zhou (Sydney)

* To be confirmed.

Organizing committee

  • Jarod Alper (Australian National University)
  • James Borger (Australian National University)
  • Scott Morrison (Australian National University)
  • Daniel Murfet (University of Melbourne)
  • Amnon Neeman (Australian National University)
  • David Smyth (Australian National University)

Partners & sponsors

Australian National University, Canberra, Australia

Map

Brittany Joyce
+61 2 6125 2897